►Fogpótlás
Miért szükséges az elvesztett fog mielőbbi pótlása?
A fogpótlás szükségességét sokszor csak akkor érezzük, amikor a foghiány jól látható helyen van, vagy a megmaradt fogak száma lényegesen kevesebb az elvesztettekénél. Pedig akár egyetlen örlőfog hiánya is sok problémát tud okozni. A hiányt határoló fogak bedőlnek, ami növeli a fogszuvasodás esélyét, a foghiánnyal szemben lévő fog elkezd kinőni a fogsorból, majd idővel meglazul és kiesik. Rágási, ebből adódóan pedig emésztési problémák keletkeznek, esetenként beszédprobláma alakul ki.
Fog elvesztésekor igyekezzünk minél előbb legalább átmeneti megoldással gondoskodni a fogpótlásról, hogy a még egészséges fogak azok is maradjanak. Manapság már többféle fogpótlási módszer áll rendelkezésre, így mindenki megtalálhatja a neki megfelelőt.
Rögzített fogpótlás
A korona olyan fogmű, amely a károsodott fogat védi a további roncsolódástól. Ezen kívül fogbeültetés esetén a már beültetett implantátum (művi foggyökér) tetejére kerül, hiszen ez jelenti a fog látható részét.
A fogpótlás a roncsolódott fog megmaradt foganyagának lecsiszolásával kezdődik. A megfelelően kialakított csonkról ezután lenyomat készül, amely alapján elkészíthető a stabilitást és terhelhetőséget biztosító váz. A vázra kerül a leplező, esztétikus korona.

Abban az esetben, amikor nincs elegendő foganyag a megfelelő csonk kialakítására, a megmaradt foggyökérbe gyökércsapot építenek be, erre rögzítik a fogpótlást.
Egy vagy több fog hiánya esetén a fogpótlás híd segítségével oldaható meg. A foghiánnyal szomszédos fogak lecsiszolása, a lenyomatvétel után készül el a fogpótlás. Abban az esetben, ha a hiányt határoló fogak – az úgynevezett pillérfogak – rossz állapotúak, súlyosan destruáltak, a fogpótlásnak ez a módja tökéletes, hiszen nemcsak pótolja a foghiányt, hanem megvédi, felépíti a rossz állapotú megmaradt fogat is.
A foghiányt határoló fogak lecsiszolása helyett lehetséges inlay hidak felépítése is. Ebben az esetben a lehető legkevesebb foganyag kerül eltávolításra. A fogpótlás során a pillérfogakba inlay kerül, ehhez rögzül maga a híd. A fogpótlásnak ez a módja nagyobb foghiány esetén nem alkalmazható.
Ha nagy a foghiány és a megmaradó fogak nem alkalmasak a híd megtartására, implantátum beültetésével végezhető el a fogpótlás. Az implantátumfej átveszi a pillérfogak szerepét, és stabilan tartja a hidat.
Kivehető fogpótlás
A kivehető fogpótlások közül a legegyszerűbb a fogklipsz. Ez a foghiányt határoló fogakra pattintható, elsősorban ideiglenes megoldásként alkalmazható műfog. Frontfog hiánya esetén nem javasolt, mivel nem túl esztétikus. Arra viszont tökéletesen megfelel, hogy a végleges fogpótlás elkészültéig zavartalanul tudjunk rágni, illetve, hogy a foghiányt határoló fogak ne dőljenek be.
Súlyos foghiánynál, amikor csak néhány fog marad egy-egy állcsontban, érdemes a kivehető fogpótlást teleszkóp koronával rögzíteni. A primer korona a szájba, míg a szekunder korona a kivehető fogpótlásba kerül. Ezek tökéletesen illeszkednek egymásba, így a kivehető fogpótlás egyszerűen bepattintható, és stabilan a helyén marad.
A kemény akrilátból készült teljes lemezes kivehető fogpótlás leghatékonyabban a felső állcsonyt fogatlansága esetén alkalmazható. A szájpadlás nyálkahártyájára tapadó lemez stabilizálja a műínyt és a műfogakat. A fogpótlást éjszakára sem kell kivenni, csak a tisztítás idejére. Fogsorragasztó használatával a kivehető fogpótlás viselője növelheti biztonságérzetét.
Ha az állcsontban még található fog vagy van rögzített fogpótlás, akkor a fém és műanyag kombinációjából készült részleges lemezes fogpótlás alkalmazható. Ez a fogpótlás a saját fogakhoz vagy a rögzített fogpótláshoz finommenchanikai rögzítőeszköz (Ot-cap, Preci) segítségével kapcsolódik.
A leggyakrabban használt fogpótlások

A leggyakoribb a fémkerámia fogpótlás használata, amely gyorsan és viszonylag olcsón elkészíthető fogpótlás. Bár a korona elkészítéséhez használt égetett kerámia tetszőlegesen színezhető, a fémváz akadályozza a fény terjedését a fogpótlásban, ezért a természetes fogakra jellemző áttetszőség nem érhető el.
Funkcionális és esztétikai szempontból a legtökéletesebb megoldás a fémmentes cirkónium-oxid vázas fogpótlás használata. A cirkóniumból készült fogpótlások tartósak, és tökéletesen illeszkednek a megmaradt, valódi fogakhoz.
A hagyományosnak mondható fogpótlási módszereken kívül lehetőség van fogászati implantátum, vagyis művi foggyökér beültetésére is. Az antiallergén ötvözetlen titánból készült implantátum beültetésekor nem szükséges a szomszédos fogak lecsiszolása. Implantáció segítségével a kivehető fogpótlások is rögzíthetők, megszüntetve ezzel az általuk okozott kellemetlenségeket.
Kapcsolódó anyagok:
►Fémkerámia fogpótlás
►Fémmentes cirkónium vázas fogpótlás
►Fémallergia a fogászatban
►Implantáció, fogbeültetés
►Kivehető fogpótlás rögzítése implantátummal
►Áraink
►Hitellehetőség